प्रकाशवावु खनाल , चितवन
स्थानीय निर्वाचनको चटारोले नेताहरुको दौडधूप बाक्लिएको छ । पाँच दलीय गठबन्धनका कारणले कुन पालिका कसको भागमा पर्ने हो निश्चित भैसकेको छैन । तर पनि आकांक्षीहरुको चर्चाले चिया पसल , चोक र चौतारीहरुमा चर्चा चुलिदैँ गएको छ । पूर्वि चितवनको खैरहनी नगरपालिकामा कांग्रेसको तर्फबाट कुमार कार्कीको नाम अग्र स्थानमा आउन थालेको छ । चितवनका स्थापित नेता कार्की निष्ठाको राजनीति गर्छन् । शालीन स्वभावका कार्की संगठनको सवलीकारणमा सफल मानिएका व्यक्ति हुन् । उनको राजनैतिक विरासद पनि बृहत छ ।
विद्यार्थी जीवनबाट नै नेपाल विद्यार्थी संघको राजनीतिमा लागेका उनी निरंन्तर राजनीतिमा सकृय छन् । उनी शिक्षित छन् । राजनीति शास्त्रमा नै उनले स्नातकोत्तर गरेका छन् । केही समय प्राध्यापनमा लागेका उनी पछि पूर्णकालीन भै राजनीतिमा अहोरात्र खटे । “भोट पाउन जनताको मन जिल्नु पर्छ ।” कार्की भन्छन् “ कुनै पार्टी विषेश नभनी न्यायको पक्षमा बोल्ने भएर म जनताको नजरमा प्रिय छु” उनी थप्छन् “ म कलंक रहित व्यक्ति हो , भाषणमा भन्दा काममा विश्वाश गर्छु ।”
। शालीन र भद्र बानीका कारण कार्की जनमनमा बस्न सफल छन् । सेवामुखी राजनीतिमा विश्वास राख्ने कार्की राजनीतिलाई व्यवसायको रुपमा हेर्ने शैलीको विरोध गर्छन् । पार्टीमा बढ्दै गएको विकृतिको अन्त्य गर्न पनि शिक्षित वर्ग अव राजनीतिमा आउनु पर्ने उनको धारणा रहेको छ । हाल सम्म पार्टीले दिएको जिम्वेवारी उनले ईमान्दारी पूर्वक सम्पादन गर्दै आएका छन् । शालीन व्यक्तित्वका कारणले उनले विपक्षीहरुको समेत मत खाने विश्लेषकहरु बताउँछन् ।
तेरो मेरो भन्ने भावना ले समग्र खैरहनी को विकाश हुन नसकेको उनको भनाई छ । प्रकृतिक संपदाको रुपमा रहेको जल , जमिन र वनलाई मात्र आधुनिक रुपमा प्रयोग गर्न सके नगरलाई बिकाश गर्न आवश्यक पर्ने पूँजीको निर्माण हुने उनको तर्क छ । “ नगरवासीबाट कर मात्र लिने होइन कर लिए बापत शिक्षा, स्वस्थ्य, रोजगारी र सुरक्षाको जिम्बेवारी पनि नगर प्रशाशनको हो । “नगरपालिकाले नगरवासीको अभिभाबकत्व लिन सकेन” उनी भन्छन् आफूँ र आफ्नाले मात्र कमाउने, सुविधा भोग गर्ने प्रवृत्तिको अन्त्य गर्न नगरवासी कांग्रेसलाई जिताउन तयार भएर बसेका छन् ।”
गत स्थानीय निर्वाचनमा झिनो मतान्तरले खैरहनी नगर पालिका कांग्रेसले गुमाएको थियो । उनी भन्छन् “ खैरहनीको विकाशको लागि अब कांग्रेसको विकल्प नभएको जनताले महशुस गरिसकेका छन् ।”
१४ औ महाधिवेसनमा महाधिवेशन प्रतिनिधिमा निर्वाचित कार्की बागमती प्रदेश कमिटिमा पनि निर्वाचित हुन् । पत्रकारहरु सँगको भेटघाटमा साथीहरु सँग सकारात्मक छलफल भैरहेकाले आफ्नो नाममा सर्वसम्मत हुने विश्वाश उनी व्यक्त गर्छन् ।

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

ताजा समाचार