स्थानीय निर्वाचन मिति नजिकिदै छ । मनोनयन दार्ता सँगै विधानत निर्वाचन आयोगले उमेद्वारहरुको अन्तिम नामावली पनि प्रकाशित गरिसकेको छ । लामो कसरत पछि पनि गठबन्धन दलहरुले चितवनका स्थानीय तहहरुमा मेरय र उपमेयरको पदमा साझा उमेद्वार बनाउन सफल भए पनि रत्ननगरको वडाहरुमा साझा उमेद्वारहरु तय गर्न सकेनन् । अन्ततः मैत्रीपूर्ण प्रतिस्पर्धा गर्ने भनी सहमति गरे । दलहरुले सबै वडाहरुमा आआफ्ना उमेद्वारहरु खडा गरेका छन् । नेपाली कांग्रेसको तर्फवाट रत्ननगर १४ को वडाध्यक्षमा उमेद्वार होमनाथ रानाभाटले उमेद्वारी दिएका छन् ।रानाभाट सँगै धिरेन्द्र घिमिरे, रमेश थापा , कमला पन्त र सुशीलासुशीला परियारले सदस्यको रुपमा उमेद्वारी दिएका छन् । पत्रकार प्रकाशवावु खनालले वडाध्यक्षका उमेद्वार रानाभाट सँग कुराकानी गरी तयार पारिएको सम्पादित अंश ।
१, होमनाथ जी कस्तो छ चुनावी माहोल ?
ठीकै छ प्रकाश जी , गठबन्धनको कारणले के के कता ,कता भयो सुरुमा ,अहिले रत्ननगर १४ को वडाध्यक्षमा नेपाली कांग्रेसको तर्फवाट उमेद्वारी पनि दिइयो । निर्वाचन कार्यलयवाट चुनाव चिन्ह पनि प्राप्त भयो । अहिले घर दैलोको अभियानमा छु ।


२, वडावासी मतदाताले के भनेका छन् त घरदैलोमा जाँदा ?

वडावासी जनताहरु सबै खुशी छन् । गत कार्यकाल चलाएकाहरुवाट जनता अत्तिएका छन् । जताततै बेथिति मात्र छ । अफ्ना मान्छेका घर घरमा बजेट पारिएको छ । अनुदान पारिएको छ । वडा बाट पाउने सेवा सुविधाको बारेमा जनतालाई कुनै जानकारी छैन आफ्ना नजिकका मान्छेलाई समूह शहकारी खोल्नलगाएर बजेट पारिएको छ । जनताहरु रकम दुरुपयोग भएको गुनासो गर्छन् ।रोजगारी पनि क्षमता भएका मान्छेलाई भन्दा आफ्ना मान्छेलाई मात्र भर्ती गर्ने काम भयो । कृषि अनुदान पनि आफ्ना मान्छे केन्द्रीत गरी बाँडियो ।वडा जस्ताको तस्तै छ आफ्ना मान्छे भएका ठाँउहरुमा छानी छानी कालो पत्रे गरिएको छ । जाबो २००,३०० मिटरको बाटोमा पनि आफ्ना मान्छेको घर सम्म मात्रै नापेर कालो पत्रे गर्ने काम भयो । जनता सबै हायलकायल भएका छन् । वडा कार्यलयलाई प्यारो घर जस्तो बनाइयो , जनताले सर्वशुलभ रुपमा सेवा पाउन सकेनन् । उनीहरु सँग जनता रुष्ट छन् । यस पटक नेपाली कांग्रेसको समूलाई मतदान गर्न जनता तयार छन् ।


३, जनप्रतिनिधिमा त तपाईँकै पार्टीको बहुमत थियो नि , किन अरुलाई आरोप लाउनु हुन्छ ?
आरोप होइन प्रकाश जी , जनताले भनेका कुरा हुन् । तपाईँ आफैँ जनता सँग गएर बुझ्न सक्नु हुन्छ नि । हाम्रा जनप्रतिनिधि सदस्य थिए तर के गर्ने कार्यकारी अधिकार अध्यक्ष सँग हुने । हाम्रा प्रतिनिधिले गतल हुँदा आवाज उठाएकै हुन् हेर्नुन नगर, प्रदेश , केन्द्र सबै उनीहरु कै हामीले के गर्ने ।प्रदेशका बजेटहरु कसरी आफ्ना मान्छेलाई बाडिदै छ बाँडियो, हेर्नोस् न जनता सबै रुष्ट छन् ।
४, गत स्थानीय निर्वाचनमा पनि मत परिणाम विश्लेषण गर्द कांग्रेसबाट अन्तर्घात भएको देखियो , यस पटक अन्तर्घात हुने अवस्था के कस्तो छ ?
सदस्यहरु कांग्रेसले जित्दै गर्दा अध्यक्षमा पराजय वेहोर्नु पर्यो , यसले गर्दा अन्तर्घात भयो कि भन्ने आभाष हुनु स्वभाविक हो । कतै गल्ती भए सुधार हुन्छ । हाम्रो वडामा मात्रै ३ जना महासमिति सदस्य छन् । २ जना जिल्ला सदस्य छन् । नगर उपसभापति छन् । अरु पार्टीको तुलनामा मतदाता संख्या पनि हाम्रो निकै धेरै छ । पार्टीले हार्यो भने सबैको नैतिकतामा वडा देखि केन्द्र सम्म नै प्रश्न उठ्छ । आफूँ भए ठीक र अरु भए गलत भन्ने सोचाई राख्ने हो भने त किन राजनीति गर्नु । पार्टी बाँचे आफ्नो राजनैतिक जीवन बाच्ने हो । एउटा गल्तीले लामो समय पार्टीलाई पछाडि पार्छ । झण्डै यस पटक पनि वडा अरुकै भागमा परेको ।मैले यो पटक भन्दा दोस्रो पटक वडाध्यक्ष बन्दिन भनेको छु । राजनीति गर्ने साथीहरु सबैको पालो आउनु पर्छ । व्यक्तिगत रुपमा सबै सबैको लागि राम्रो नहुन सक्छन् । तर सबै भन्दा ठुलो कुरा पार्टी बचाउनु हो । स्थानीय निर्वाचन भएकोले गत चुनावमा चिनजानको आधारमा केही मत तलमाथि भयो होला तर अहिलेको माहोल छुट्टै छ । अहिले साथीहरु सबै एकजुट हुनुहुन्छ । मलाई जिताउन भन्दा पनि पार्टीलाई जिताउन प्रतिबद्ध हुनुहुन्छ । यस पटक हाम्रो जित निश्चित छ ।


५, तपाईले चुनाव जित्ने आधार के छन् त ?
मुख्य आधार भनेकै मतदाता हुन् । हाम्रो मतदाता संख्या धेरै छ । अर्को आधार भनेको गत निर्वाचित वडाध्यक्षको कामबाट वडावासी चिडिएका छन् । वडा कार्यलयमा बेथितिका डुङ्गुर छन् । पदको लागि दिनै पिच्छे जतापनि दैडने प्रवृत्तिबाट जनता हैरान भएका छन् । म साविक पिठुवा ६को निर्वाचित वडाध्यक्ष पनि हो । म सँग काम गर्ने अनुभव र शैली छ । म हाम्रो भन्दा पनि राम्रो र न्यायको पक्षमा वकालत गर्ने व्यक्ति हो । सबैले छुचो छ तर न्याय को पक्षमा बोल्छ भन्नु हुन्छ । वडामा सबै तिर मेरो साथीभाइ तथा पारिवारिक सम्बन्ध छ । म भ्रष्टचार गर्दिन र गर्न पनि दिन्न । मेरो खरो स्वभावलाई नै जनताले मन पराउँछन् । म विकाश प्रेमी मान्छे हो त्यसैले मैले जित्ने पक्का छ ।


६, चुनाव जिते पछि के गर्नु हुन्छ , के छ लक्ष्य ?
गर्नु पर्ने काम धेरै छ , मैले घोषडा पत्रमा पनि उल्लेख गरेको छु । सारमा भन्नु पर्दा वडावासीहरुलाई सहज र शुलभ रुपमा आदर सहितको सेवा प्रदान गरिने छ । भूमिहीन , तथा अव्यवस्थित वस्तिहरुलाई व्यवस्थित गरिने छ ।खर तथा टायलका कच्ची घरहरुलाई जस्तापाताका पक्की घर निर्माणमा सहयोग गरिने छ ।शौचालय , स्नानगृह तथा भान्साबाट निस्कने फोहोर पानी व्यवस्थापन गरिने छ ।विपन्न वर्गलाई स्वास्थ्य बीमा निःशुल्क गरिने छ । सडकहरुलाई कालो पत्रे गरी विजुलीका खम्बाहरुमा बत्तीको व्यवस्था सहित पूर्वाधार निर्माणमा ध्यान दिइने छ ।राजस्व अशुलीलाई सर्वशुलव रुपमा व्यवस्थापन गरिने छ । धार्मिक क्षेत्रहरुको संरक्षण र निर्माण गरिने छ । वृद्धवृद्धाहरुलाई तीर्थयात्राको व्यवस्था मिलाइने छ । विपन्न तथा दलितहरुलाई निःशुल्क स्वास्थ्य बीमा तथा शव अन्तेष्टि तथा किरिया खर्चका लगि आर्थिक सहयोग गरिने छ । सुत्केरी तथा गर्भवती महिलाई झुल तथा भत्ताको व्यवस्था गरिने छ । बिभिन्न तालिम जस्तै सिलाई बुनाई , व्युटीसियन , वैरिङ, प्लम्बिङ, टायल मार्बल लगाउने जस्ता प्राविधिक शिक्षा मार्फत बेरोजगारहरुको लागि रोजगारको व्यवस्था गरिने छ । युवाहरुलाई शारीरिक,संबेगात्मक तथा मानसिक रुपमा स्फूर्त राख्न खेलकुलमा जोड दिदै कभर्डहल निर्माण गरिने छ ।पछाडि परेको गैरी गाउँमा दिवा खाजा सहित प्राथमिक विद्यालय संचालनको लागि पहल गरिने छ । विपन्न परिवारलाई अनुदान सहित वडाका प्रत्येक घरमा शुद्ध खाने पानी पुर्याइने छ । किसानहरुलाई उन्नत जातका बीउ , मल , आधुनिक प्रविधि , बजार, पशुबीमा र प्राविधिकको व्यवस्था गरिने छ । सहकारी मार्फत किसानहरुको जीविकोपार्जनमा सहयोग गरिने छ । आर्थिक मितव्ययिता अपनाउँदै भ्रष्ट्रचार विरुद्ध शून्य सहनशीताका साथमा । आयव्याय पारदर्शीका साथ सार्वजनिक गरिने छ । समाजमा विद्यमान जातीय, लैङ्गिक, विशिष्ट क्षमता भएका अपाङ्गहरुमा हुने सबै प्रकारका विभेद अन्त्यका लागि सामाजिक जागरण अभियान चलाइने छ । वेजोजगारलाई लक्षित गरी निःशुल्क तालिम , व्यवसाय दर्ता परामर्श र आवश्यक कागजातका आधारमा सर्वशुलभ व्याजका साथमा लगानीको लागि व्यवस्था मिलाइने छ । वडाले गर्नु पर्ने काममा आवश्यकता अनुसार विज्ञहरु संमिलित सल्लाहकार परिषद गठन गरिने छ , टोल टोलमा सुझाव तथा गुनासा पेटिका राखिने छ । धार्मिक स्थल लौरी घोलमा किरिया पुत्री भवन निर्माणमा गरिने छ । आन्तरिक पर्यटन विकाशका लागि होमस्टे को निर्माणमा ध्यान दिइने छ । आवश्यक स्थलहरुमा सार्वजनिक शैचालय र सार्वजनिक धाराको निर्माण गरिने छ । सामुदायिक विद्यालयहरुको शिक्षालाई अझै गुणस्तरीय बनाई , डक्टर , इन्जिनियर पढ्न छात्रवृत्तिमा नाम निकाल्न सफल विद्यार्थीहरुको लागि आर्थिक सहयोगका लागि कोषको निर्माण गरिने छ । हिउँदे सिचाईका लागि डिप बोरिङ तथा भुतिहामा ड्याम निर्माणका लागि पहल गरिने छ ।
७, अन्त्यमा
संम्पूर्ण वडावासीलाई हाम्रो समुहलाई मतदान गरी विजय गराउन अनुरोध गर्न चाहन्छु ।।

प्रतिक्रिया

सम्बन्धित खवर

ताजा समाचार